Lamba Çeşitleri | Duvar Kağıdı, Yatak Odası Modelleri, Oturma Grubu, Duşakabin, Fayans ve Mobilya Dekorasyon

Yorum Yok
Anasayfa > Lamba Çeşitleri

Lamba Çeşitleri

Lamba Çeşitleri

Evimizi aydınlatan bu olağan üstü buluş, günümüzde çeşitlendirilmiş ve geliştirilmiştir. Lamba Çeşitleri içerisinde hangi lamba çeşidi ni tercih etmemiz gerektiğini anlamak için öncelikle lamba çeşitleri ni tanımak gereklidir. Lamba çeşitleri kendi içerisinde ayrıldığı gibi, evin bölümleri için ayrı özellikler taşıyarak bir kez daha kendi içerisinde ayrılmaktadır. Lamba çeşitleri ni dilerseniz kısaca tanıyalım.

Lamba Çeşitleri Nelerdir?

1- Akkor Flamanlı Lamba Çeşitleri

Bölgesel aydınlatma için uygun olan bu lamba çeşidi, bağlantısı kolayca yapıldığı gibi aynı zamanda ucuz bir lamba çeşididir. Küçük boyutlardadır ve kolay ışık verir. Ortam ısısından etkilenmez ve bu ışığın akışını etkilemez. Az kullanılan yerler için uygun olup, ışık tonu olarak sıcak renk tercih eden yerler için uygundur.

Bu özelliklerine ilaveten olumsuz yönleri ise; etkinlik faktörü düşüktür verimli yapıda değildir. İşletme gideri yüksektir. Ömrü kısadır. Tek başına kullanıldığında kamaşmaya sebep olur. Fazla ısınır. Işık rengi pembemsidir. Yeşile dönük renkleri ise iyi göstermez.

2- Floresan Lamba Çeşitleri

Çokça mekanda tercih edilen bu lamba çeşidinin etkinlik faktörü büyüktür. İşletme gideri düşüktür. Fazla ısınmaz. Kamaşma oluşmaz. Çeşitli beyaz renk seçeneği sunar. Ömrü oldukça uzundur. Gündüz ışığına yardımcı olarak kullanılabilir. Yüksek aydınlık elde etmeye elverişlidir.Bu sebeplerden dolayı iş yerleri hastane okul vb. yerlerde tercih edilir.

Bu özelliklere ilaveten olumsuz yönleri ise; bu lamba çeşidinin anında ışık vermemesidir. Yardımcı araçlara gereksinim duyar. Kuruluş masrafı fazladır. Bazı durumlarda gürültü çıkarır. Stroboskopik etki göstermesine dikkat edilmelidir.

3- Yüksek Basınçlı Civa Buharlı Lamba Çeşitleri

Bu lamba çeşidinin etkinlik faktörü büyük, ömrü uzundur. Sarsıntı ve darbeye dayanıklı olup, her mekanda ve konumda yanabilir. Ateşleyici gerektirmez, ısı ve gerilim değişikliklerinden etkilenmez. Verdiği ışık büyük, lamba boyutu küçüktür. Kullanımı da ucuzdur.

Olumsuz açılarına bakacak olursak, ışık ilk açıldığında aydınlığını hemen vermez. 3-4 dk sürebilir. Kademeli olarak bu aydınlık yükselir. Kurulma masrafı fazla olup, yardımcı araçlara gereksinim duyar. Kırmızıya dönük renkleri iyi göstermez.

4- Metalik Halejönürlü Lamba Çeşitleri

Etkinlik faktörü büyük, ömrü de uzundur. En iyi renk ayırımına sahip lamba çeşidi, bu lambadır. En beyaz ışığı bu lamba çeşidi verir. Yalnız gerilim dalgalarına karşı hassastır. Kuruluş masrafı fazla olup, dimmerlenmeye uygun değildir.

5- Sodyum Buharlı Lamba Çeşitleri

Etkinlik faktörleri içerisinde en büyük ışık kaynağı bu lambadadır. Ömrü uzun olup kullanımı da ucuzdur. Sisli havalar için iyi görüş sağlar.Olumsuz yönleri ise kuruluş masrafının fazla olması, renginin sarı olması ve renk ayırt edilmesine olanak vermemesidir.

6- Yüksek Basınçlı Lamba Çeşitleri

Hemen hemen her konumda yanabilir. Dip ve lamba türü açısından çeşit seçeneği çoktur. Uzun ömürlüdür. Yüksek ışık verir ve renksel geri verimi türleri de çokçadır. Hatta bazıları dimmerlenebilir.

Bu olumlu yönlerinin yanında genelde balast ve ateşleyici gibi ek yardımcılar ile birlikte kullanıldıklarından ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olması, yandıktan sonra tam ışık verimine ulaşmak ve söndükten sonra tekrar yanmak için belli bir süreye ihtiyaç duymaları, şebeke gerilimindeki değişimlerden etkilenmeleri, saydam ampullü türlerinin ışıklılığının yüksek olması, kimi türlerinin büyük oranda mor üstü ışınım yaymaları, yanarken ısınmaları ve mekana ısı yükü getirmeleri olumsuz yönleri olarak sayılabilir.

Bir önceki yazımız olan Mutfak Perde Modelleri başlıklı makalemizde mutfak için perde modelleri, Mutfak Perdeleri ve perde hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Diğer Yazılar

Bkz. , , , , ,
Yorum bırakırsanız minnettar kalırız


sekiz × 1 =